reklama

Reakcie politikov na vraždenie v Paríži: Štátnici verzus populisti

Chladnokrvné a neľudské vraždenie. Brutalita teroristov, stúpencov ideológie nenávisti, ktorí v piatok v noci rozsievali smrť v Paríži neostala bez odozvy politických a náboženských elít.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Mnohí zo svetových lídrov, predovšetkým tí, ktorých občania boli najviac zasiahnutí útokom fanatikov a tí, ktorí nesú najväčšiu zodpovednosť za chod súčasného sveta, jednotne vyjadrovali sústrasť s pozostalými a tiež odhodlanie pokračovať v boji proti terorizmu, strachu a nenávisti. V boji za zachovanie európskych hodnôt humanizmu.

Štátnici verzus populisti

Francúzsky prezident Hollande, kancelárka Merkelová, americký prezident Obama ale aj predstavitelia moslimských komunít naprieč svetom, všetci spoločne vyjadrili smútok a odhodlanie neustúpiť zlu. Nik z nich sa nepokúsil „parazitovať“ na ľudskom nešťastí. Nik sa neznížil k tomu, aby zneužil túto tragédiu k lacnému zisku hlasov vystrašenej väčšiny. Naopak prezentovali spoločenskú zodpovednosť a rozvahu. Oprávnene vystrašenej verejnosti ukázali, že sú štátnici, ktorí sa nepodlizujú davu, ktorý kričí: „Lynčovať!“. Odmietli viniť za tieto útoky utečencov hľadajúcich v Európe priestor pre bezpečný život a ani moslimov, ktorí dnes tvoria súčasť európskej identity. Každý z nich vie, že práve oni, muslimovia, sú najčastejšími obeťami vrahov z Dá’iš. Vrahov, ktorí slúžia modlám nenávisti a strachu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú to tí istí ľudia, ktorí útočia na celom svete, kvôli ktorým utekajú milióny zo svojich domovov. Útočia na nevinných ľudí bez ohľadu na rasu a náboženstvo,” konštatoval pri hodnotení teroristov z Paríža prezident Hollande. Nemecký prezident Joachim Gauck vyzval verejnosť k odvahe a dodal, že „európske hodnoty a európska sloboda boli v dejinách vždy terčom útokov mocných nepriateľov. Avšak naša Európa je pevnosťou demokracie a ľudských práv. Ani brutálne útoky islamských teroristov to nezmenia." Fínsky premiér Juha Sipila varoval európsku verejnosť pred revanšizmom, v ktorý dúfajú teroristi z Dá’iš a vyzýval verejnosť „nesmieme dať priestor strachu a intolerancii.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rovnako umne a štátnicky reagoval aj slovenský prezident Andrej Kiska. Vo svojom stanovisku vyjadril žiaľ a ľútosť nad tým, čo sa stalo a zároveň vyzval k odhodlaniu brániť európske hodnoty, ktoré chcú zničiť tí, ktorí uctievajú kult nenávisti. „Sme šokovaní, sme smutní a sme aj rozhorčení. Teroristi znovu zabíjali ľudí v Paríži, aby medzi nami v Európe šírili strach a nenávisť. Aby medzi nami šírili zlo a chaos. Európa potrebuje po tejto ťažkej noci ešte väčšiu jednotu a potrebuje skutočnú akčnosť. Terorizmus nikdy nerozvráti demokraciu a slobodu Európy, ak dokážeme svoje hodnoty brániť. Spoločne a rázne.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Populisti verzus štátnici

Žiaľ, vyhlásenia niektorých slovenských politikov majú ďaleko od štátnickej zodpovednosti. V predvečer začiatku volebnej kampane sa snažia populisticky využívať strach verejnosti, ktorý môže následne splodiť nenávisť. Dôkazom ich politickej obmedzenosti sú ich vlastné vyjadrenia. V nich dookola opakujú nepravdy o údajne priamej spojitosti príchodu utečencov do Európy s teroristickými útokmi z Paríža. Dookola apelujú na to, že musíme uchrániť našu kresťansko-judaistickú civilizáciu pred islamom, zakázať im mešity a prikázať im čo si majú obliekať. Európske hodnoty zosmiešňujú. Ľudské práva radi obetujú na oltár bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je to však žiadne nóvum. Už niekoľko mesiacov tvrdíme, že bezpečnostné riziká spojené s migráciou sú obrovské,“ konštatoval v sobotu premiér Róbert Fico, ktorý ešte dodal, že on od začiatku hovoril, že Dá’iš organizuje utečencov a infiltruje medzi nich vlastných bojovníkov. Z ich úst vychádzajú zmienky o zodpovednej politika, realita je však iná. Mediálne šírený a obviňovanie menšín zvyšuje napätie v spoločnosti.

Zarážajúce je aj to, že jeho populizmus nekončí len pri obviňovaní imigrantov a strašení utečencami. Okrem ľudí v núdzi, ktorí hľadajú útočisko v Európe, vystavuje nebezpečenstvu aj občanov Slovenskej republiky. V Sobotných dialógoch RTVS, v nedeľných reláciách na TA3 a RTVS, ale aj na tlačových besedách opätovne populisticky spája odmietnutie kvót, migráciu do Európy, terorizmus s moslimskou komunitou na Slovensku. Opakovane nepriamo označil slovenských občanov islamského vierovyznania za „monitorovaných“, čo však nakoniec môže ohroziť niektorých z nich, najmä ženy, ktoré nosia hidžáb, či deti. V diskusnej relácii TA3 doslovne povedal: „Monitorujeme každého jedného moslima, ktorý sa nachádza na území SR.“

Avšak podobne populistické vyhlásenia majú aj predstavitelia niektorých politických strán, ktoré sa dnes úpenlivo snažia vyťažiť politické body z tejto tragédie. Snažia sa zviesť na zdanlivo úspešnej vlne všeobecného strachu, na ktorej tak úspešne surfuje predseda vlády a jeho strana. Radoslav Procházka (SIEŤ) hovorí o vojne, ktorú vedieme s "džihádistami" (lenže my dnes sme vo vojne s teroristami a terorizmus rozhodne nie je džihádom v islamskom kontexte). Pavol Frešo (SDKÚ-DS) o tom, že Európa je vo vojne, že nás chcú zabiť, že útok na Paríž je vlastne útokom aj na Bratislavu a tak musíme brániť hodnoty kresťansko-judaistickej civilizácie. Andrej Danko (SNS) zas o obrane kresťanstva a spoločnom boji proti prílevu migrantov. Všetky vyjadrenia majú spoločného menovateľa: populizmus. Prioritne šíria strach a dúfajú, že vyľakaný volič, ktorý nedôveruje vláde, bude dôverovať im a dá im hlas, ktorý je pre nich dôležitejší než zodpovednosť.

(Ne)zodpovední

Populizmus je nástroj, ktorým sa dá veľmi jednoducho a účelne navodiť strach. Populizmus je nezodpovedným spôsobom, ktorým politici veľmi lacno získajú hlasy voličov. No v živote, ba ani v politike nie je nič zadarmo. Slovenskí politici by si mali dostatočne skoro a jednoznačne uvedomiť, že dnes a do budúcnosti nemajú zodpovednosť len za svojich členov, vlastných voličov a sponzorov. Mali by mať na pamäti, že služba politika je službou všetkým občanom krajiny. Zodpovední, demokratickí a európski politici by mali byť štátnikmi chrániacimi naše európske a demokratické hodnoty. Vždy a všade. A nie len na predvolebných bilbordoch.

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu