Česká hanba, alebo keď polícia (ne)zasahuje

Autor: Jozef Lenč | 2.5.2014 o 9:54 | (upravené 2.5.2014 o 12:38) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1071x

Dnes je to týždeň, čo sa v Prahe uskutočnila bezprecedentná policajná razia. Zásah policajných kukláčov v pražskej mešite na Černom moste a v priestoroch Islamskej nadácie v centre mesta, rozhodne nemá miesto v krajine, ktorá je členskou krajinou Európskej únie. V krajine, ktorá sa i slovami Karla Schwarzenberga hlási k hodnotám demokracie a ochrany ľudských práv a hrdí tým, že „jej diplomacia od doby Václava Havla a Jiřího Diesnstbiera staršieho vždy trvala na dodržiavaní ľudských práv voči každému, či už je štát veľký, alebo malý." Minulý piatok však ľudské práva v Českej republike dostali neuveriteľnú facku. Česká polícia a vlastne celá krajina (ak si uvedomíme rozsah a dopad celej akcie) utŕžila poriadnu hanbu. Ozbrojený policajný zásah v priestoroch náboženských svätostánkov - bez rozdielu toho k uctievaniu akej viery slúžia - je vlastný režimom, ktoré sa rozhodne nehlásia k demokracii.! Ich svedkami sme boli v 50. rokoch 20. storočia a v čase normalizácie v Československu. Paradoxom súčasnej Českej republiky však nie je to, kedy polícia zasahuje. Omnoho zarážajúcejšie je, že inokedy polícia nezasahuje a naopak porušovanie zákona prehliada!

Takisto, ako samotná akcia kukláčov Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) počas piatkovej modlitby, je absolútne bezprecedentný i jej dôvod. Argumentom pre jej až teatrálne vykonanie - prerušenie modlitby počas kázne, vyhrážky streľbou, ak sa niekto pohne, alebo niekoľkohodinové zadržiavanie prítomných muslimov vrátane indonézskych diplomatov - bolo zaistenie tých, ktorí sú zodpovední za vydanie knihy, ktorá má údajný antisemitský a xenofóbny obsah. Kniha, resp. jej prekladatelia a distribútori mali byť dôvodom policajných manévrov. Je toto dostačujúci argument pre takýto zásah? "Představme si, že by policie zasahovala v kostele v neděli ráno uprostřed mše za účelem zadržení několika jednotlivců, které může zatknout kdykoli jindy. Tato hollywoodská akce pouze traumatizovala několik desítek přítomných nevinných lidí, včetně dětí. Radost může mít jedině Okamura a strůjci jeho xenofobní a anti-muslimské kampaně," zhodnotil zásah českej polície Šádí Shanaáh, predstaviteľ českej Strany zelených. V demokratickej spoločnosti je takýto zásah polície niečím nevídaným. V kontexte českej spoločenskej reality a rastúceho vplyvu a popularity nacionalizmu, xenofóbie a rasizmu (viď volebné plagáty strany Úsvit Tomia Okamury, či neonacistické a protirómske pochody v rôznych mestách organizované DSSS) alebo len v kontraste násilia, ktorého sme svedkami pri futbalových zápasoch, je piatková policajná akcia v pražských mešitách pravdepodobne účelovým jednoznačne však neospravedlniteľným prejavom pokrytectva.!

 

Pokrytectva, ktoré sa neprejavuje len tým, že xenofóbnu kampaň Úsvitu policajné orgány i českí politici „nevidia", či možno dokonca akceptujú, ale i mlčaním, ktoré je reakciou na jasné porušenie ľudských práv a dôstojnosti českých či v Českej republiky žijúcich muslimov. Je tiež ukážkou absolútneho zlyhania českých bezpečnostných a politických elít. Na druhej strane zaráža iná skutočnosť. Touto je rokmi prehliadaná a pritom verejne prezentovaná nenávisť veľkej časti českej spoločnosti voči všetkým menšinám žijúcim v českej spoločnosti. Príkladov je množstvo. Neraz sa stáva, že sú dokonca súčasťou oficiálnych vyjadrení českých politikov. Polícia si v týchto prípadoch zakrýva oči.! Nevidí zlo. Nepočuje zlo. Inak by nebolo možné si v internetových diskusiách prečítať to množstvo urážlivých názorov, ktoré ľudia verejne prezentujú pod svojim menom a s fotkou. Možno si ich prečítať v diskusných fórach denníkov a spravodajských serverov, alebo na sociálnych sieťach a rôznych blogoch. „Byla to akce překvapivá a policie ČR za ní zaslouží hlasitý potlesk a pochvalu. Páteční zásah zláštních útvarů policie ČR na území Prahy, v muslimských modlitebnách, byl jasnou ukázkou skvělé práce," napísal o piatkovej razii Václav Král na blog.idnes.cz.  Diskusiách pod článkami o razii sa možno odčítať, že je potrebné „Korány spálit, muslimy vykázat z Čech, není to náboženství, je to násilný kult s cílem zničit civilizaci," píše Jaroslav Novák. „A vykopat muslimstvo nejen z ČR,ale i z Evropy!", vyzýva Jan Kříž. „Souhlasím s jakoukoliv šikanou muslimů v Evropě. Každá blbost která jim alespoň trochu znepříjemní život tady má moji podporu," raduje sa Jiří Pšenička. Našli sa však i takí, ktorí priamo vyzývali k likvidácii muslimov. Verejne. Bez bázne ba hany, či obavy, že by ich, za ich názory mohla stíhať polícia. „Asi jim zásahovka měla rovnou uřezat hlavy," žiada Doris Baierova. Drvivá väčšina príspevkov tak, nielen že uráža muslimov, súhlasí zo zásahom polície, ale dokonca ju vyzýva k väčšej razantnosti. Polícia tieto verejné priznania ku xenofóbii prehliada. Čechách tak platí to, čo napísal diskutujúci Patrik Doucha: „Naše země, naše pravidla!".

 

Naša krajina, naše pravidlá! Toto zdá sa neplatí len v kontexte potláčania práv menšín. Zhodne zarážajúcim je aj fakt, že české bezpečnostné orgány neakceptujú a nedodržiavajú medzinárodné dohody, ku ktorých sa štát zaviazal. Česká politická reprezentácia (ak práve tá, stojí za piatkovou policajnou raziou), alebo české politické zložky, si svojím konaním vyslúžili ďalšiu medzinárodnú blamáž. V tomto smere je do očí bijúce viac než hodinové zadržiavanie indonézskych diplomatov, ktorí sa podobne ako každý piatok zúčastnili piatkovej bohoslužby. Česká polícia sa svojim postupom dopustila porušenia Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch (1961), na základe ktorého členovia diplomatického zboru požívajú širokú imunitu a ochranu a za žiadnych okolností nesmú byť policajnými zložkami dlhodobo zadržiavaní. Polícia má povinnosť zistiť tých, ktorí požívajú diplomatickú imunitu a okamžite ich prepustiť. Samozrejme po tom, čo sa stalo, bola reakcia Indonézie patrične rázna. Indonézska vláda si predvolala veľvyslanca v Jakarte, aby podal vysvetlenie a následne indonézska ambasáda v Prahe podala protestnú nótu voči postupu českej polície. K nerešpektovaniu práv a posvätnosti svätostánkov sa pridalo ešte porušenie medzinárodných právnych záväzkov.!

 

Policajné akcie môžu mať rôzne podoby a samozrejme i diametrálne odlišné dôsledky. Miera ich intenzity a zároveň racionality vo významnej miere ovplyvňuje aj to, ako verejnosť vníma políciu, resp. aktérov ich zásahov. Niektoré policajné akcie, vyvolávajú úsmev ba až sarkastické reakcie a dlhodobo dehonestujú obraz polície v spoločnosti. Nuž, ale sú i také, ktoré sú verejnosťou vnímané ako povedzme „správne". Najčastejšie sú to akcie, ktoré sú namierené voči príslušníkom menšín či vylúčených, resp. marginalizovaných skupín. Tieto vo verejnosti len a len posilňujú jej „každodenný" rasizmus. Dešpekt namierený voči menšinám a v neposlednom rade i latentnú nenávisť, ktorú voči nim stále pociťuje väčšia časť spoločnosti.

 

Zlyhaní bezpečnostných zložiek nie je málo. Skôr sa zdá, že ich počet narastá. Obzvlášť v našom geografickom priestore. V nedávnej pamäti je akcia slovenských policajných kukláčov v Moldave nad Bodvou, v kontraste ktorej je policajná pasivita v prípade násilia páchaného holohlavými chuligánmi, ktorí sa hlásia k ideám krajnej pravice. Slovensko v tomto smere nie je výnimkou. Negatívnu štafetu pred týždňom prevzala Česká republika. Policajná razia v Prahe určite „pohladila bruchá" všetkým, ktorí sú negatívne vymedzení voči akýmkoľvek prisťahovalcom žijúcim v bývalom Československu. Polícia svojim zásahom nechránila bezpečnosť. Len posilnila nenávisť.!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?