Islamofóbia – choroba z nepoznania

Autor: Jozef Lenč | 6.8.2012 o 14:25 | (upravené 6.8.2012 o 14:44) Karma článku: 4,54 | Prečítané:  1636x

Islamofóbia - jedna z najrozšírenejších chorôb prameniacich z nepoznania. Podobné choroby sú dnes rozšírené naprieč svetom a to i navzdory faktu, že prístup k objektívnym informáciám a k poznaniu pravdy je fakticky neobmedzený. Aspoň pre nás, ľudí žijúcich na Západe. Príznaky islamofóbie sa však prejavujú v rôznych podobách práve medzi nami. Paradoxne však nepostihujú len nemuslimov. Najvážnejším príznakom tejto choroby sú netolerancia a xenofóbia. Islamská nadácia na Slovensku, preto vo svojom úsilí prináša jeden z možných liekov na túto chorobu. Liek, ktorý by mohol pomôcť tak muslimom ako aj nemuslimom.

V súčasnom, uponáhľanom svete mnohí z nás neprikladajú význam štúdiu literatúry. Obzvlášť sa to  týka tej, ktorá sa zameriava na oblasť náboženstva - étosu viery v Boha. Miera čitateľnosti originálnych textov, ale aj schopnosť pochopiť významu prečítaného textu je mnohokrát až žalostne nízka. K tomu sa pridáva až bezkonkurenčná prevaha iných, omnoho atraktívnejších a často časovo menej náročných médií, ktoré nám sprostredkovávajú vlastnú „alternatívu" pohľadu na náboženstvo. Bulvárnu, zovšeobecňujúcu, nehumánnu a nepochopenú. Inak tomu nie je ani v prípade islamu. Islam je na Západe z rôznych dôvodov zobrazovaný negatívne.

 

Samozrejme v žiadnom prípade nechcem zatvárať oči pred dôvodmi negatívneho obrazu islamu, ktoré sú spojené s neislamským správaním niektorých muslimov. Títo často robia „medvediu službu" islamu i ostatným muslimom. Toto ich správanie, ktoré je neraz späté s násilím a potláčaním ľudských práv a dôstojnosti človeka, je však VŽDY v rozpore s ideou islamu. Na druhej strane je pravdou, že mnohé z obrazov, ktoré nám médiá ponúkajú o islame sú postavené na primitívnej túžbe po senzácií. Na najnižších pudoch spojených so šírením strachu. A našinec sa bojí rád. A médiá mu tak ponúkajú, po čom neraz sám v hĺbke duše túži. Krv, násilie, neprispôsobivé menšiny ... vulgárny obraz islamu. Avšak primárnou úlohou médií nemá byť prispôsobovanie sa pudom. Cieľom a zmyslom médií by (dúfam, že nie naivne) malo byť azda (hlavne) rozširovanie obzoru vedomostí.

 

Takýmto mediálnym počinom je séria videí z produkcie štúdia Axeer, ktoré slovenskému divákovi prináša Islamská nadácia na Slovensku, a v ktorých odborník na medzikultúrny a medzináboženský dialóg Fadel Soliman postupne prezentuje najčastejšie dezinterpretácie islamu a možno občas i tabuizované témy spojené s islamom. Všetko oblasti, ktorých nepochopenie a zvyčajne i neznalosť podnecujú práve chorobnú islamofóbiu. Dokumentárny seriál Islamofóbia v jednotlivých dieloch objektívne a predovšetkým faktograficky predstaví mnohé odpovede na otázky o islame, na ktoré sa mnohí chceli - ale nemali, kde a koho - spýtať. V prvej časti, ktorú by som tu chcel prezentovať, sa Fadel Soliman zamýšľa nad dôvodmi, ktoré podnecujú strach z islamu. Dúfam, že vás dokument zaujme a vzbudí vo vás túžbu po poznaní.

 

V Koráne Boh o poznaní hovorí:  „A komu bola daná múdrosť, tomu bolo dané veľké dobro, avšak len tí, ktorí obdarení sú rozumom, si toto uvedomia." (al-Baqara, 2:269)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?