A komu tým prospejete!?

Autor: Jozef Lenč | 8.1.2012 o 20:50 | (upravené 9.1.2012 o 11:55) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1307x

Vo filme Pelíšky takto reagoval major Šebek na to, keď počas rozbaľovania darčekov jeho syn svojsky dokázal, že nerozbitné poháre, napriek úsiliu poľských vedcov, nie sú až tak nerozbitné. Podobná reakcia je na mieste aj dnes. Najmä v súčasnej politickej realite. V spojitosti s kolobehom udalostí, ktoré začali pádom vlády Ivety Radičovej, cez kauzu VOS a neexistujúcu „Dámu" až po „tajomný" spis Gorila. Avšak tým sa pravdepodobne nekončia, tak ako sa nimi vo svojej podstate nezačali. Vynárajúce sa  kauzy a kauzičky sú len súčasťou kolobehu súperenia o moc v prostredí, v ktorom boj demagógov o (ne)voliča nahrádza mnohé ešte horšie praktiky z minulosti. Komu teda prospejú - poslúžia - posledné informácie, ktoré (ne)priniesla Gorila?

 www.aktuality.sk

Stokrát opakovaná lož

Pravdepodobne mnohí z nás by si priali, aby informácie, ktoré zverejnil (ne)známy spis s vskutku trefným názvom (tajné materiály a operácie majú zvyčajne až poetické pomenovania), priniesli potrebnú očistu slovenskej politiky a spoločnosti od rozrastajúcej sa korupcie a klientelizmu. Väčšina z nás by si želala pod vianočný stromček, potrestanie tých, ktorí sa zaslúžili za ekonomickú krízu, politickú apatiu, neriešenie akútnych spoločenských problémov a sústredili sa len na napĺňanie vlastných záujmov. Navzdory úsiliu niektorých „hercov" slovenskej politickej scény, možno o úprimné rozmotanie tohto klbka, je viac než pravdepodobné, že Gorila sa v konečnom dôsledku stane len ďalším kamienkom mozaiky rozbehnutej volebnej kampane.

Skôr než samotný spis sú, v prvom rade, zaujímavé reakcie naň. Jedna skupina, sa v ostatných dňoch vyjadrovala v zmysle, že zverejnenie spisu by malo mať jednoznačne praktický dopad na slovenskú politiku. Utopicky sa dožadovali potrestania zodpovedných. Avšak koho? Tých, ktorí odpočúvali? Tých, ktorí sa zhovárali? Za čo? Však ak by sme vymenili byt a aktérov, mohli sa tieto rozhovory nahrať kdekoľvek a skoro s kýmkoľvek. Druhá veľká skupina komentátorov hľadala zodpovedných v radoch, dnes až detinsky opakovane atakovaných politických stranách, ktoré sú vraj už len svojou existenciou vredom v politickom systéme Slovenskej republiky. Prezentujú tvrdenia, že Gorila vyšla z tieňa, len aby zahladila minulé zlyhania jej predstaviteľov. Kým prvé túžby sú nerealizovateľné, druhé tvrdenia spadajú do kolobehu propagandy posledných mesiacov, kedy neustálym opakovaním sa snaží alchymisticky vytvoriť pravda zo lži. No ani stonásobne opaková lož sa pravdou nestane...

 

Kto má prospech z Gorily?

Nič, čo sa deje v živote človeka, nie je dielom náhody. Každá udalosť má svoju príčinu a z nej adekvátne vyplývajúci dôsledok. Podobne je to aj v prípade slovenských spoločensko-politických káuz, ktoré sa so zákonitou pravidelnosťou objavujú hneď po voľbách, v čase kedy sa začína nová predvolebná kampaň. Preto nie je nijakým prekvapením, že aj pri ostatných udalostiach sú tí, ktorí budú žať plody, z nich plynúce, predovšetkým pre svoj vlastný prospech. Namieste je jednoduchá otázka: Kto má prospech z Gorily?

Adeptov je niekoľko. Avšak len jedna skupina slovenskej politickej obce, môže získať najväčší bonus, vyplývajúci z prevalenia tejto kauzy. Tak, ako je len jeden víťaz, je samozrejme aj jeden porazený. A práve jeho definovanie je potrebné k pochopeniu konania a správania tých, ktorí budú mať z Gorily najväčší úžitok. Netreba chodiť dlho okolo horúcej kaše, aby bolo jasné, že porazeným je slovenský občan - doplním politicky uvedomelý a aktívny občan. Ten, ktorý sa minimálne dvadsať rokov usiluje o vybudovanie slobodnej, spravodlivej a demokratickej spoločnosti. Ten, ktorý neraz s odporom, chodí pravidelne voliť, dúfajúc, že menšie zlo sa aspoň z časti zmení na minimálnu dávku dobra. Nuž, ako je vidieť nezmenilo - a žiaľ asi ani nezmení. Bo aj menšie zlo je predsa len zlom. Veď ako nám dokazujú aj platinové sitká, ktoré dokážu zhrdzavieť - kde je vôľa, tam je cesta. Gorila ukáže aj tým posledným optimistom (nie straníkom a straníckym príživníkom), ktorí verili, že aspoň časť slovenskej politickej scény je ochotná obetovať svoje blaho v prospech slobody, spravodlivosti a slušnosti, že sa žalostne mýlili. Žiaľ...

Takže porazeného by sme mali. Je čas vyhlásiť víťaza. A opäť bez okolkov, je ním (ako sa ukazuje už posledný polrok) Róbert Fico a jeho SMER-SD. Prečo? Z troch dôvodov. Po prvé, je to postoj znechuteného, politicky uvedomelého občana. Tento sa rozhodne viac nepokračovať vo fraške, ktorá sa nazýva parlamentné voľby. A tak zostanú len tí, ktorí bezducho veria svojím stranám/strane. Ďalej tí, ktorí sa dajú lacno kúpiť vianočnými bonusmi, alebo tí, ktorí sa ochotne nechajú tzv. volebným taxíkom priviesť priamo do volebnej miestnosti, kde rovnako ochotne vymenia svoj hlas za poukaz na povedzme fľašku borovičky. Ostane tak len jednoduchý, neuvedomelý volič, najlepší priateľ politika - demagóga. Po druhé, je to postoj k samotným informáciám, ktoré vysypala z batoha Gorila. SMER-SD, ako aj samotný aktívny straníci od začiatku alibisticky deklarujú, že síce sa v spise spomína aj Róbert, či strana, ale našťastie najmenej. Nikomu predsa nevadí, že je špinavý, ak tí okolo sú o trošku špinavší. Takže strana mlčí, a keď už niekto na nich poukáže, tak mu prsknú do tváre, že on je špinavší. A tak všetci špinavci zhodne mlčia. Teda nie úplne. Zavše nezabudnú upozorniť, že najhorším je ten, ktorý sa nezašpinil, lebo skrýval, že už dávno vedel, že všetci sú špinaví. Kontradikcia a nelogickosť slovenskej politiky, ktoré sú najlepšími priateľkami politika - demagóga. A po tretie, je to načasovanie zverejnenia gorilích informácií. Vianoce, podobne ako letné prázdniny sú politicky uhorkovou sezónou. Takže čokoľvek sa vtedy objaví, sa samozrejme dobre predá a mnohokrát popisuje a jednostranne interpretuje. V spojitosti s farbitosťou lží, prepojením s predchádzajúcimi udalosťami, istou neskúsenosťou časti politikov, ale najmä s krátkou pamäťou voličov je to voda na mlyn „skúseným" politickým dinosaurom. Veď krátka pamäť a potreba bulváru prezentovať nové a nové kauzy sú najlepšími priateľmi politika - demagóga.

 

Krízové obdobia sú zvyčajne najlepším časom pre demagóga. Môže si vtedy dokonale vychutnať nedokonalosti demokracie. Apatia, pocit znechutenia, ad hoc riešenia a plno sľubov sú len čriepkom možností, ktoré v tomto čase môže využiť k tomu, aby získal to, po čom najviac túži - politickú moc. Ak sa k tomu ešte objaví bonus neschopných protihráčov, alebo spisov, ktoré oslabia posledné zvyšky odporu, je to vítaný bonus. Major Šebek nezistil, komu prospeje rozbitie nerozbitného pohára. Gorila ukázala, že politikovi bez chrbtovej kosti môže prospieť aj to, čo na prvý pohľad vyznie, ako možnosť, ako usvedčiť nemorálnych politikov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?