reklama

Ako Palko s Hríbom trhali Ústavu a minister vnútra sa prizeral.

V ostatnom diele Hríbovej relácie Pod lampou len podporilo už dávno známe tvrdenie, že „pod lampou býva najväčšia tma“, keďže v čase viac či menej neúspešných snáh politikov zabraňovať extrémistickým prejavom nenávisti a xenofóbie, sa práve na pôde STV a pod „dohľadom“ ministra Kaliňáka viedla zaujímavá diskusia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Účastníci diskusie Palko, Kaliňák, Joch, Geist pod vedením Š. Hríba sa hotovili zistiť vzájomnými úvahami, čo nám priniesol respektíve, o čo nás pripravil v oblasti bezpečnosti 11. september. Po obligátnom úvodnom antré, kde si jednotliví aktéri pripomenuli, čo robili osudný deň, ako ich tieto udalosti poznačili a poprípade zmenili, sa postupne moderátor snažil vylúskať z útrob myslí svojich hostí jasné stanoviská k vývoju po 9/11. 

Priznám sa (poznajúc už moderátora) viacmenej som očakával, že podstatou dikusie nebude terorizmus ani príčiny, dôvody radikalizácie medzinárodnej politiky či spôsoby riešenia súčasných konfliktov, ktoré vznikli na báze (či ako priamy dôsledok) udalostí z New Yorku a Washingtonu. Avšak napriek tomu som väčšinu relácie odsledoval „v nemom úžase“. Príčinou toho bolo, že moje očakávania sa naplnili skôr než som čakal, a to aj v prípade tak „objektívneho“ moderovania, aké s obľubou prezentuje Š. Hríb. Moderátorovi a jeho hosťom postačovalo iba päťnásť krátkych minút, aby sa razom z témy o hrozbách terorizmu dostali k osočovaniu islamu, konkrétne sa zamerali na komunitu na Slovensku žijúcich moslimov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kritika“ islamu (ale vo všeobecnosti viery v Boha, náboženstva) sa stáva módnou ikonou súčasnosti. Imidž, ku ktorému sa hlásia „intelektuáli“ i bežný krčmový „mudrlanti“. Z tohto dôvodu nie je ni prekvapujúce, keď sa k podobnému kroku (s úmyslom zvýšiť si sledovanosť..?) prikláňa verejnoprávna televízia. Zarážajúcejšie však pôsobí fakt, keď sa k bežnej kritike plnej neznalostí problematiky pridá veľká dávka xenofóbie a dokonca xenomízie (nenávisť k cudzincom resp. cudziemu). Ako studená sprcha následne pôsobí to, že k šíriteľom týchto myšlienok sa pripájajú slovenský politici o to viac ak je ním bývalý aj súčasný minister vnútra. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problémom relácie však nebolo šírenie zaužívaných stereotypov plynúcich z neznalosti problematiky islamu. Oveľa nepríjemnejším bolo zistenie, ako učastníci diskusie opovrhujú (primárne v prípadoch, keď sa im to hodí) slobodou, ľudskými právami respektíve slovenskou Ústavou. Ako si inak možno vysvetliť tvrdenia poslanca Palka, ktorý chce všemožne (zásahom štátu) brániť výstavbe mešity na Slovensku, či do konca priamymi akciami zasahovať v súkromných bytoch alebo prenajatých pristoroch (slúžiacich ako provizórne mešity), ak sa v nich šíria myšlienky, s ktorými on nesúhlasí...? Alebo, čo si môžeme myslieť o tvrdeniach ministra Kaliňáka, že „v prípade ak bude moslimov na Slovensku viac ako 20 tis. (hranica na uznanie náboženstva zo strany štátu) zvýšime túto hranicu na 50 či viac tisíc.“ Ako to v danom čase bude vyhovovať štátu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diskutujúci si pred reláciou asi už dlhší čas neprečítali Ústavu Slovesnkej republiky. V opačnom prípade by vedeli, že v súčastnosi je Ústavou garantované právo slobody vierovyznania. S týmto právom súvisí okrem iného aj možnosť ortopraktického napĺňania náboženstva, ktorého primárnou súčasťou je modlitba vo vyhovujúcich priestoroch. K ďalším neodeliteľným právam patrí sloboda slova (a nie len pre Ake Greena, ktorého homofóbne názory v istom čase vehementne obhajoval práve poslanec Palko) a v neposlednom rade zákaz diskriminácie aj na základe rasy a náboženského presvedčenia, ktoré sa s „radosťou“ porušujú najmä zo strany USA, Izraela, a ktoré požadovali i účastníci spomenutej diskusie.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Smutným a nebezbečným precedensom dneška je, že ľudia štylizujúci sa do pozície ochrancov demokracie, sú ochotní obmedzovať práva a slobody len na istú skupinu ľudí. A na druhej strane sú odhodlaní obmedzovať práva tým, ktorí nezdieľajú ich názory alebo majú inú pleť či vierovyznanie. Ich správanie ako aj konanie niektorých štátov (USA, Británia, Izrael a pod.) v ostatných rokoch, mesiacoch či dňoch až nápadne pripomína stav alebo smerovanie, pred ktorým vo svojom dielach varovali napr. George Orwel (1984) ale bratia Wachowski (V ako Vendeta).  

Je smutné, že z „demokratov“ sa stávajú, ľudia trhajúci Ústavu... aj toto je dôsledok spetembrových udalostí z pred piatich rokov..?  

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu