reklama

New Hampshire: Vitajte v Romneylande

Po prvých volebných zhromaždeniach, ktoré prebehli začiatkom roka v Iowe, nasledovali minulý týždeň prvé „skutočné" voľby, ktoré mali jasne vymedziť to, kto má a kto už nemá nádej vyzvať do súboja o Biely dom súčasného prezidenta Baracka H. Obamu. Navzdory relatívnemu úspechu Jona Huntsmana, ktorý so ziskom 16,9% obsadil tretie miesto, to bol práve bývalý guvernér štátu Utah, kto sa rozhodol ukončiť kampaň. Na druhej strane ten, ktorý zaznamenal pre ďalší vývoj zničujúci prepad preferencií t.j. texasan Rick Perry (10,3% v Iowe na 0,7 v New Hampshire) chcel ešte minulý týždeň pokračovať v „boji". A to aj napriek tomu, že jeho mediálne výstupy sú čoraz horšie. V zápase o republikánsku nomináciu tak zostávajú už len štyria kandidáti. Najúspešnejší z nich bol opäť Mitt Romney (získal 39,3%), čo sa aj dalo čakať, keďže New Hampshire spadá do oblasti, ktorú by sme mohli pokojne nazvať Romneylandom. Čo však okrem tejto jednoznačnej správy, priniesli výsledky z New Hampshire o tom niečo na nasledujúcich riadkoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
belasá - Romney; zelená - Paul; fialová - Huntsman
belasá - Romney; zelená - Paul; fialová - Huntsman (zdroj: web)

Primárne voľby

Hodnotenie samotných výsledkov je v mnohých aspektoch jednoznačnejšie než tých minulých z Iowy, v tejto súvislosti je preto dôležitejšie predstaviť si to, čo tieto volebné procesy odlišuje. V čom je volebné hlasovanie z Iowy iné, ako to z New Hampshire. Aj v tomto prípade platí to známe, že keď dvaja robia to isté, nemusí to vždy byť to isté. V prípade Iowy tak išlo o volebné zhromaždenia striktne aktívnych straníkov Republikánskej strany, ktorí sa najskôr stretli, debatovali o jednotlivých kandidátoch a nakoniec hlasovaním rozhodli - prezentovali svoje preferencie. V New Hampshire to bolo diametrálne iné. Tu v podstate prebehli „skutočné" voľby, v ktorých nerozhodovali len registrovaní voliči Republikánskej strany, ale aj tí voliči, ktorí mali záujem ukázať Republikánom, kto z ich nominantov má možnosť osloviť aj tzv. neregistrovaných voličov, keďže práve tí mohli hlasovať v primárkach v New Hampshire. Volieb sa tak zúčastnilo spolu približne 250tisíc voličov teda dvakrát viac než v prípade predchádzajúcich volebných zhromaždení. Samotné výsledky tak ešte zreteľnejšie odhaľujú, kto z kandidátov má šance na úspech, a tiež ktoré otázky volebnej kampane budú pre voličov republikánskeho kandidáta tie najdôležitejšie.

Víťazi a porazení

Severovýchod USA je jednoznačne oblasťou, kde bude aj v nasledujúcich primárnych voľbách a zhromaždenia víťaziť Mitt Romney. Je to predsa len kraj, odkiaľ Romney pochádza. I keď predchádzajúce voľby z roku 2008 ukázali, že regionálne predvolebné predpoklady sa nemusia vždy stotožniť s realitou. Aj vtedy sa očakávalo jednoznačné víťazstvo bývalého guvernéra susedného Massachusetts, avšak pri konečnom zúčtovaní zvíťazil čierny kôň primárok 2008, John McCain. Romney vtedy zaznamenal 31,6% hlasov, čo predstavovalo celkovo 75 546 voličov. O štyri roky neskôr, skúsenejší i bohatší Romney získal až 97 532 hlasov. Kampaň, milióny sa vyplatili a obavy, ktoré možno rezonovali po fiasku v Iowe sa tentoraz nenaplnili. Za víťaza však musíme považovať aj Rona Paula, ktorý v New Hampshire skončil už na druhom mieste. V ostatnom hlasovaní získal 22,9%, čo je o 15,2% viac než pred štyrmi rokmi a znamenalo to aj celkový nárast podpory spolu až o 38 540 hlasov. Čoraz viac sa tak ukazuje, že Paul môže byť podobným „tajným tromfom" kampane akým bol McCain pred štyrmi rokmi. Uvidíme, čo prinesú ďalšie primárky v Južnej Karolíne a na Floride, kde sa však zatiaľ v prieskumoch nepotvrdzujú čísla z predošlých dvoch kôl. Porazeným z týchto volieb boli najmä Perry a Huntsman, ktorí sa už aj vzdali súperenia o nomináciu. Toto v podstate nebolo ani prekvapením, keďže s nimi azda až na pár výnimiek, nik nepočítal. Omnoho viac rezonuje pokračujúci neúspech Newta Gingricha, ktorý bol v New Hampshire až štvrtý a získal podobne ako Santorum len 9,4% hlasov. Práve Gingrich bol pred štartom primárok považovaný za najvážnejšieho súpera pre Romneyho. Tvrdil síce, že on začne kampaň až v južanských štátoch, odkiaľ sám pochádza, avšak prieskumy uskutočnené po voľbách v Iowe a New Hampshire ukazujú, že začal výrazne strácať aj v Južnej Karolíne a tiež na Floride. Jeho taktika „neúčasti" vo voľbách v New Hampshire sa mu nakoniec môže stať osudnou. Posledným porazeným je i Santorum, ten síce podľa posledných neoficiálnych správ nakoniec vyhral primárky v Iowe, ale porážka v New Hampshire (najmä z pozície, že nevolili len republikáni) ukazuje, že by v prípade kandidatúry proti Obamovi pre Republikánov až tragicky zlyhal. A tak sa mu tí, menej konzervatívni, otáčajú chrbtom.

Preferencie voličov v New Hampshire

Ako už bolo spomenuté v New Hampshire volili okrem republikánov a tí, ktorí nie sú priamo spojení s touto politickou stranou. Volieb sa zúčastnilo až 47% voličov tzv. nezávislých, ktorí približne zhodne volili oboch víťazov Paula (31%) i Romneyho (30%). Medzi tradičnými Republikánmi (49% z voličov) však jednoznačne zvíťazil Romney (49%), čo jasne ukazuje, že má medzi straníkmi omnoho väčšiu popularitu než druhý Paul (15%) a samotní Republikáni sú už pravdepodobne rozhodnutí, kto ich má reprezentovať. Bude to však stačiť proti Obamovi? Podobne ako v Iowe aj v New Hampshire sa opätovne potvrdilo, že Paul je mimoriadne populárny najmä medzi mladými Američanmi. Avšak tých sa hlasovania v New Hampshire zúčastnilo len 12% (vo vekovej kategórii 18-29 roční) a rovnako 12% aj tzv. prvovoličov. V oboch skupinách zaznamenal Paul víťazstvo t.j. 46% resp. 38%. Avšak medzi najčastejšími a stabilnými voličmi vo vekovej kategórii 45-64 ročných a 65roční a starší, ktorých prišlo voliť sumárne až 69% zvíťazil Romney so ziskom 42%, pričom Paul mal len 12% hlasov.

Ďalšími zaujímavými preferenciami, na ktoré sa sústredili voliči v New Hampshire boli schopnosť poraziť Obamu, politická skúsenosť kandidátov a ich morálny charakter. V prípade prvej preferencie, ktorú uprednostnilo 35% voličov bol najúspešnejším Romney, ktorý získal až 63% ich hlasov. Medzi 22% voličov, ktorí za najdôležitejší považujú morálny status kandidáta zas zvíťazil Ron Paul so ziskom 40% hlasov. Politická skúsenosť bola dôležitá pre 26% voličov. Medzi nimi boli najpopulárnejší Romney (36%) a Huntsman (33%). Je vidieť, že Republikáni pri prezidentských kandidátoch preferujú ich schopnosti politické - poraziť Obamu, pred ich morálnym charakterom, čo na jednej strane zvýrazňuje ich túžbu po zmene, ale nie politiky, ale len konkrétneho nepopulárneho politika. Zaujímavosťou v porovnaní s Iowou, resp. s nasledujúcimi štátmi môže byť aj vymedzenie programových priorít voličov. New Hampshire ukázal, že otázky zákazu interrupcií, ktoré tvoria prím programu Ricka Santoruma zaujíma len 6% voličov a tak ani zisk 45% hlasov týchto voličov mu nepomohlo výraznejšie uspieť. Najdôležitejšou oblasťou je jednoznačne ekonomika, ktorá zaujíma až 61% voličov. Medzi nimi najvýraznejšie uspel Romney (46%) nasledovaný Paulom (20%). O niečo menej výrazný je rozdiel v druhej najpopulárnejšej téme - federálny rozpočtový deficit (zaujíma 24% voličov), kde títo rozdelili svoje preferencie približne zhodne medzi oboch favoritov Romneyho (34%) a Paula (32%).

Poslednou zaujímavosťou primárok v New Hampshire je to, že až tretina zúčastnených voličov nie je spokojná ani z jedným z navrhovaných kandidátov a pravdepodobne očakávali niekoho iného, lepšieho. Navzdory tomu svojim rozhodnutím výrazne zvýšili šance top favorita tohtoročných republikánskych primárok. Potvrdili fakt, že severovýchod USA je právom považovaný za Romneyland. Uvidí sa, kto zo zostávajúcej štvorice Romney, Paul, Gingrich a Santorum ovládne juh Spojených štátov, kde mal podľa predpokladov víťaziť Newt Gingrich, avšak ostatné výskumy verejnej mienky ho radia až na druhé či tretie miesto. Do volieb však ešte zostáva niekoľko dní.

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu