reklama

Je Ježiš syn Boží? Pohľady islamu na Ježiša

Jednou z najčastejšie sa objavujúcich otázok, ktorú neraz kladú kresťania muslimom je tá, ktorej prioritou je objasnenie toho, aké má miesto Ježiš v islame. Aký majú muslimovia vzťah k Ježišovi? Na druhej strane  nejeden muslim, ktorý sa viac či menej pravidelne stretáva s kresťanmi a má záujem vecne s nimi diskutovať o veciach náboženských, spoločne tak nachádzať odpovede na otázky pri hľadaní pravdy, má záujem poznať miesto Ježiša v islame. A tak sa neraz obracajú o radu, ako chápať postavenie Ježiša v islame. Nasledujúci text ponúka jeden z množstva príkladov takejto otázky ako aj možností odpovedí, ktoré môžeme nájsť v samotnom Koráne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

Nepri sa s vlastníkmi Písma iba ak spôsobom najvhodnejším“ (Korán 29:46) 

Pred niekoľkými mesiacmi sa mi dostal do rúk list s otázkou adresovanou pre muslimských učencov, pracujúcich pre islamský náboženský portál islamOnline.net. „Mám kresťanských priateľov.“ Začína svoju otázku pisateľ a pokračuje. „Niekedy spolu hovoríme o náboženstvách. Oni veria, že Ježiš je synom Božím, ale ja im hovorím, že Boh nemá otca, ani syna a že Ježiš (pokoj s ním) je iba jedným z Jeho prorokov a poslov. Avšak potrebujem konkrétny dôkaz z Koránu, že Ježiš bol človek a nie boh.“ Ako je to teda s miestom Ježiša v islame? Odmietajú či naopak s úctou prijímajú muslimovia osobu Ježiša, syna Máriinho? Skôr než predstavím niekoľko veršov (aját), v ktorých sa v Koráne spomína meno a činnosť Ježiša, ešte pár slov zo spomínanej odpovedi učenca na vyššie položenú otázku. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ježiš žil v islame a šíril islam. Ježiš bol muslimom a je mu muslimami prejavovaná úcta. Jeho život a pôsobenie je plné jeho úprimného snaženia, podobne ako tých, ktorí pred ním, rovnako ako on šírili učenie a Slovo Božie, ktorého primárnym cieľom je naučiť človeka úcte a podriadeniu sa Jeho zákonom. (islam) Muhammad al-Moktar al-Shinqiti v odpovedi na otázku, aké miesto má Ježiš v očiach muslimov, konštatuje a determinuje postavenie Ježiša v očiach jeho nasledovníkov tak, že „muslimovia veria v Ježiša ako jedného z najväčších Božích poslov a Mesiáša a veríme v jeho zázračné zrodenie z panny.“ Okrem tohto vymedzuje rolu Ježiša v islame a samozrejme dôraz kladie na odlišné postavenie v islame v súvislosti s postojom kresťanstva, resp. cirkevných ranokresťanských učencov, ktorí postupne počnúc Niceaským koncilom (r. 325) a koncilom v Chalcedóne (r. 451) presadili kresťanskú dogmu o božskom pôvode Ježiša, resp. jeho spätosti a spojitosti so samotným Bohom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Al-Shinqiti uvádza štyri body, ktoré determinujú rozporuplné pohľady na osobnosť, pôvod, činnosť a v neposlednom rade aj smrť Ježiša Nazaretského. Tu sú: 

1. Božský pôvod: v islame je jediným bohom Boh (Alláh), resp. jedine Boh má božský pôvod, a božské atribúty. Nik z tých, ktorí sa spomínajú v Koráne ako nositelia božieho Slova a zákonov či už ide o Ježiša, Muhammada alebo tých, ktorí pred nimi boli, nebol, nie je a nikdy nebude Bohu podobný. Nikdy nebude bohom – božský. V tomto smere platí, že:  

Povedz: On je Boh (Alláh), Jedinečný, Boh Večný, Sebestačný, Ktorý neplodil a nebol splodený, Ktorému nie je nik rovný.“ (Korán 112:1-4) 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Ó ľudia Knihy (kresťania, židia)! Dohodnime sa spolu, že neuctievame nikoho iného len Boha, že k nemu nestaviame nikoho na roveň, a že nebudeme nikoho z nás brať si za Pána a ochrancu miesto Boha.“ (Korán 3:64) 

2. Trojica: muslimovia neveria v Trojicu v tom zmysle ako sa od piateho storočia postupne presadila v kresťanstve. Podobne ako ranokresťanské židovsko-kresťanské obce, či niektoré kresťanské obce (ariáni, nestoriáni a pod.), ktoré boli za svoje postoje neraz prenasledované a pokoj pre svoje slobodné vyznávanie viery našli až v islamskom kalifáte, veria, že učenie o Trojici je v rozpore s pravým, čistým monoteizmom. Myšlienka troch v jednom nie je pre muslimov presvedčivá a implikuje v sebe nebezpečné aspekty možného polyteizmu. V Koráne sa objavuje v tomto smere nasledovná výzva: 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vlastníci Písma (evanjelia, kresťania)! Nepreháňajte v náboženstve svojom a hovorte o Bohu jedine pravdu! Vskutku Mesiáš Ježiš, syn Máriin, je len poslom Božím a slovom Jeho, ktoré vložil do Márie, a duchom z Neho vychádzajúcim. A verte v Boha a poslov Jeho a nehovorte: „Trojica!“ Prestaňte, a bude to tak pre vás lepšie. Boh vskutku je Jediným, On povznesený je na to, aby mal dieťa, veď prináleží Mu všetko, čo na nebesiach i na zemi je; a Boh dostatočným je ochrancom.“ (Korán 4:171) 

3. Ukrižovanie: je v kresťanstve súčasťou najvýznamnejšieho sviatku, Veľkej noci. Práve v ukrižovaní a následnom zmŕtvychvstaní je zakódovaný základný princíp kresťanstva, spätý s obetou Božieho syna za hriechy ľudstva. Na druhej strane v Koráne sa môžeme dočítať, že Ježiš nebol ukrižovaný, že nezomrel za hriechy ľudstva, bo islam učí, že každý človek si je zodpovedný za svoje činy a nik než on sám ho nemôže zbaviť jeho hriechov.  

...a za slová ich: 'Veru sme zabili Mesiáša Ježiša, syna Máriina, posla Božieho' Však nie, oni ho nezabili ani neukrižovali, ale sa im to len tak zdalo. A veruže tí, ktorí sú o ňom rozličného názoru, sú vskutku na pochybách o ňom. A nemajú o ňom žiadne vedomosti a sledujú len dohady; a nezabili ho určite naopak Boh ho k sebe pozdvihol, lebo Boh je mocný a múdry.“ (Korán 4:157-158) 

4. Zázraky a narodenie: kľúčovou súčasťou kresťanskej viery o božskom pôvode Ježiša sú okrem jeho vykupiteľskej smrti predovšetkým skutky, ktoré konal počas života a samozrejme jeho zázračné narodenie. Muslimovia samozrejme veria v oba atribúty, ktoré však spájajú s Božím darom daným Ježišovi a na rozdiel od kresťanov a priori neimplikujú s faktom božského pôvodu Krista.

 „Riekla: 'Pán môj, ako by som mohla mať syna, keď sa ma smrteľník žiadny doposiaľ nedotkol?' Povedal: 'Takto Boh tvorí to, čo chce; keď o veci nejakej rozhodne povie len „Staň sa!“ a stane sa. A naučí ho Boh Písmo a Múdrosti a Tóru a Evanjelium.'“ (Korán 3:47-48) 

Nie je sú snáď zázračnejším stvorením (zrodením) Adam a Eva, ktorí nemali ani otca a ani matky? Korán má však aj dôkazy, vysvetlenie Ježišových zázrakov.  

A hľa povie Boh: 'Ježiš, syn Máriin, pamätaj na milosť Moju, ktorú som preukázal tebe i matke tvojej, keď podporil som ťa duchom svätým a hovoril si s ľuďmi v kolíske i ako dospelý; keď naučil som ťa Písmo, múdrosti, Tóru i Evanjelium; a keď si vytvoril z hliny podoby vtákov z dovolenia Môjho a dýchol si na ne a stali sa vtákmi skutočnými z dovolenia Môjho; a keď si uzdravil slepého a malomocného z dovolenia môjho a dal si povstať mŕtvym z hrobov z dovolenia Môjho.'“ (Korán 5:110) 

Všetky vyššie uvedené citáty jasne poukazujú na fakt, že v islame je Ježíš, ako jeden z najvýznamnejších poslov Božích, prinášajúcich ľudstvu učenie podriadenosti Zákonom daných Bohom, vysoko cenenou osobnosťou nemenšej rešpektovanou než je samotný Muhammad. Ježiš nie je Bohom. Ježiš nie je Božím synom. Je „len“ dokonalým človekom, ktorý si za svoje skutky zaslúži obdiv a úctu celého ľudstva.  

Taký je Ježiš, syn Máriin, podľa slova pravdivého, o ktorom oni pochybujú len!“ (Korán 19:34)

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu